Edward Stachura – Stadion Kolejorza na Dębcu

326-edward-stachura-stadion-kolejorza-debiec1937-1979

Nad miastem płynęła Międzynarodówka. Ale już nie zostałem, żeby chodzić po ulicach za orkiestrą tak, jak to lubię. Pamiętasz, Witek, dzieci Kolejarza w Poznaniu, jak szliśmy przez całe miasto za pochodem? Pamiętasz, jak grali?

Cała jaskrawość

Edward Stachura – poeta osobny, buntownik, hippis, święty Franciszek z gitarą, życiopisarz – często bywał w Poznaniu: u Andrzeja Babińskiego, Wincentego Różańskiego, Jerzego Satanowskiego. Poznański kompozytor tak wspomina te spotkania: „Czytał mi swoje wiersze, do których komponowałem muzykę. Jeździliśmy po Polsce, odwiedzaliśmy innych poetów, piliśmy wódkę, grywaliśmy w pokera. Edek był na początku zabawowym kompanem, nieomal szaleńcem, dopiero potem wycofał się na bezpieczniejsze pozycje – nie jeździł, przestał pić. […] Ostatni raz spotkałem go dzień przed śmiercią. Zaszokował mnie tym, co powiedział: >>Przepraszam cię za wszelkie nieporozumienia, ale już wtedy byłem chory, z czego nie zdawałem sobie sprawy, zapomnij o tym, co było między nami złe<>Daj spokój, jutro wpadnę do ciebie na szachy<>Jutro już nie będę żył<>Gdybym to zrobił wczoraj, dzisiaj już nie musiałbym się męczyć

Joanna Roszak

 

Stadion Kolejorza
Pisząc o „dzieciach Kolejorza”, z którymi szedł przez miasto, Edward Stachura wspomina zapewne kibiców poznańskiego Lecha, który dla poznaniaków zawsze będzie Kolejorzem. Stadion.
W latach 60. i 70., znacznie ustępujący Warcie, Lech Poznań rozgrywał swoje mecze na jej stadionie przy ul. Dolna Wilda. Macierzyste boisko Kolejorza znajdowało się bowiem przy ówczesnej ul. Dzierżyńskiego (obecnie ul. 28 Czerwca 1956 r.), bo klub powstał w 1922 r. na poznańskim Dębcu. Pierwotnie nazywał się Lutnia, potem Towarzystwo Sportowe Liga Dębiec, aż został w końcu został Kolejowym Klubem Sportowym, by w 1957 r. stać KKS Lech Poznań. W 1993 r. przekształcił się w PKP (Poznański Klub Sportowy). Wraz z kolejnymi sukcesami Lechitów, dębiecki stadion nie spełniał wymogów i mecze rozgrywane były przez lata „na Warcie”. Od 1980 r. stadionem Lecha jest obiekt wzniesiony przy ul. Bułgarskiej (piszemy o nim w haśle o Jacku Kowalskim), a stary, zapomniany stadion na Dębcu zarasta.

Paweł Cieliczko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *